0e0.jpg

Vzteklina 2011

Dne 19. března se uskutečnil již 9. ročník ojedinělé soukromé akce s názvem Vzteklina v neutěšené krajině Krušných hor. Vzhledem k posunutí termínu o týden dopředu nedorazila většina kluků z Příbrami, kteří měli maturák. Takže to vypadalo, že budeme jen 4. Sraz byl jako tradičně v pátek ve Velichově v hospodě U Lípy. Tam nás večer čekalo nemilé překvapení v podobě telefonátu od Standy, který se nám z akce omluvil, protože by z Prahy jel brzy ráno sám, jelikož Bonobák onemocněl. Takže jsme na to zbyli jen dva.

Páteční večer probíhal v přátelském duchu, kdy jsme vedli družné rozhovory s našimi kamarády z KVH Elsa a Četnické stanice Habartov. O půlnoci se šlo spát, abychom byli na nadcházející den patřičně odpočati.

Během noci dorazili další účastníci, takže ráno jsme se probudili do plné hospody. Po nezbytné poradě velitelů jsme vyrazili směr Krásný Les, odkud byl start družstev. RKKA z důvodu nízké účasti utvořila jen jedno družstvo o počtu 9 členů pod vedením Tomajdy z KVH Za Rodinu. Úkolem bylo dobýt kótu 852 a zničit nepřítele.

Petr s Ivošem vzhledem ke svým zkušenostem s pohybem v lesnatém terénu nabídli, že půjdou jako předvoj. Úkol to nebyl vzhledem k náročnosti terénu jednoduchý, ale zhostili se ho jak nejlépe mohli. Po prvních 3 kilometrech na nás čekal protivník v podobě 3 vojáků LW a 2 WH. Tento nepřítel byl zpozorován, ale nebyl přesně určen jeho úkryt. Ten byl prozrazen až prvním výstřelem, kterým byl vyřazen náš člen Petr. Ostatní rozvinuli rojnici a přískoky pokračovali vpřed. Střelba naštěstí přilákala skupinu partyzánů, kteří vpadli do zad Němcům. Po krátké přestřelce, kdy jsme si nevědomky zabojovali i proti partyzánům bylo vyhráno.

Po poradě s partyzány jsme pokračovali dále na kótu 852. Kótu jsme obsadili bez navázání kontaktu s nepřítelem. Ukázalo se, že musíme pokračovat dále. Zakrátko byl Petrem spatřen nepřítel v podobě vojáků SS, kteří odpočívali za stromy v domění, že nejsou vidět. Obchvatem jsme se jim dostali na křídla a využili momentu překvapení. Během nastalého boje jsme ovšem byli rychle přečísleni posilami Němců v podobě družstva WH a několika příslušníků LW. Ti na nás zaútočili z mlází a brzy byla většina z nás vyřazena z boje. Boj opět přilákal pozornost partyzánů, kteří ovšem byli zaskočeni posilou Němců. Tato situace bohužel vyústila v hádku kdo je “mrtvý“ a kdo ne. I přes jisté znechucení z této události jsme pokračovali dále do hor. S přibývající nadmořskou výškou se začaly objevovat i zbytky sněhu a postup byl stále náročnější. Šli jsme již pohromadě s partyzány a tušili jsme, že konečný boj je  blízko. Oba jsme šli opět jako průzkumnící a podařilo se nám odhalit past Němců, kteří byli schováni na svahu v zatáčce. Bohužel v okamžiku spatření nepřátel byli naši povstalečtí spojenci napadeni dvojicí zapomenutých Němců, kteří postupovali za námi. Zmatek v řadách partyzánů byl značný. Krátce na to nás napadla skupina LW zespodu. Naštěstí se podařilo rychle zdolat dvojici Němců vzadu a zadržet postup LW. Mohli jsme tak uskutečnit útok na hlavní pozice Němců. Opět jsme se je pokusili obejít z boku, což se ukázalo býti dosti problematické z důvodu půlmetrové sněhové pokrývky. Vše dospělo k nečekanému rozuzlení, když Jirka Hála dal zajatému německému důstojníkovi pistoli, aby střílel své druhy a kryt za ním postupoval kupředu. Této nečekané události jsme využili k útoku, během kterého boje byli všichni Němci zabiti nebo zajati.

Touto událostí bojová část akce skončila. Odebrali jsme se na louky nad Krásným Lesem, kde probíhal topografický test, který jsme splnili na výbornou. Po příjezdu do hospody následovaly další testy. Konkrétně vědomostní, kde se nám ne zcela správně podařilo odpovědět na všech 12 z 10 (ne, opravdu to není překlep) otázek. Transport raněného jsme zvládli v jednom z nejrychlejších časů. Rozborku jsme bohužel nezvládli vůbec z důvodu Ivošova zranění závěrem při rozborce. Toto malé zaváháni jsme se rozhodli napravit individuálním projevem. Měli jsme připravenou krásnou revoluční píseň, za kterou jsme sklidili od ostatních hlasitý potlesk a od poroty vysoké body.  

V konečném hodnocení jsme obsadili 5. místo z 10ti, což je oproti loňskému poslednímu obrovský pokrok, z čistě sovětských jednotek jsme byli první.

Tato akce se nesla ve velmi přátelském duchu a snažili jsme se jí co možná nejvíce přiblížit realitě na frontě, což se dle většiny zúčastněných, i nás, povedlo. Škoda jen nízké účasti nejen ze strany našeho klubu. Příští rok to bude jistě lepší.

 

Díky KVH Elsa za možnost se zúčastnit a nashle za rok!

Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one