0e0.jpg

Žatec 2009

Tak a  je to tu. Poslední akce z květnových akcí věnovaných osvobození od fašismu. Tato se pro náš klub KVH Příbram odehrála v městě Žatec dne 23.5.2009. Jako vždy se předcházející středu konala v restauraci Na Marii konala přípravná schůze. Ač se zpočátku zdálo, že pojede max. 5 lidí, čehož se předseda obával, sjelo se nás na Nerudově náměstí v Žatci, okolo 11:30 hod., 19 klubáků. Mimo náš klub se akce účastnil ještě klub „Za rodinu“ z Chomutova a Armusáci a Milovičáci. Pro Spičky čekalo od jejich velitele Jirky H. milé překvapení. Nechal pro ně upéct dort jelikož během akce Slivice pilně pracovali a při boji fungovali.  Jelikož byl dort velký rozdělily se Spičky i s ostatními klubáky a Milovičáky.

Vyfasovali jsme od kluků z Žatce něco střeliva a občerstvení v podobě velkého karbanátku a rohlíku. No a protože se z náměstí mělo na hlavní žatecké náměstí, kde byla ukázka naplánovala, jít společně a odchod byl až ve 13:00 hod. odešlo pár z nás do hospůdky.

Při pochodu na náměstí pro ukázku se ukázalo, že bude potřeba začít opět cvičit…

           

Při příchodu na náměstí jsme zjistili, že ještě bude potřeba něco chvíli čekat. Inu tak jsme se rozložili u místní kašny, kde bylo něco stánků pro občerstvení. Byla nuda a tak se blbnulo. No resp. Mladí blbnuli, někdo hrál karty a zcela nečekaně pár jedinců na sluníčku na náměstí  u kašny usíná….Inu jsme ztahaní z akcí.

Scénař ukázky byl prostý. Bojovalo se na části náměstí přivrácených k radnici. Bylo povoleno i proniknout do radnice a tam jen opravdu minimálně střílet. Německé jednotky obsazují náměstí a radnici. Německá technika se rozmístila pro možnou obranu. Přijíždí sovětský průzkum, na který, stejně jako na Budějovicích nikdo z Němců nestřílí. Poté  sovětská pěchota postupuje  podloubím. Kvh Příbram po levé části náměstí. Střelec z bazuky od KVH Za rodinu likviduje jednak německý pancéřák a přední linii obrany němců z beden a haraburdí. Kulomety maxim a náš děktarjev střílí jak o život a podporují útok sovětské pěchoty. Ta obsazuje německé pozice a proniká do radnice. Němci se vzdávají. V radnici se schovávají 2 kluci od Hitlerjugend, kterým je vysvětleno, že je konec války a ať jdou domů. No a je konec boje. Slavnostní „Urááááá“ a salva ukončuje ukázku okolo 14:00 hod. Tato je obecenstvem zcela překvapivě kvitována  potleskem, což nás udivuje, protože co lze na holém náměstí bez techniky udělat za boj…

Jirka H. umluvil místostarostu města a ten nás pouští na radniční věž. Zde jsme si s řádným „Uráááá“ a salvou vyvěsili sovětskou vlajku.

No a pak už následoval odchod k autům. Žatečáci zařídili v místní restauraci občerstvení v podobě gulášku a tak jsme se tam odebrali. A poté již jen odjezd domů.

           

 

 

Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one