0e0.jpg

FOTOGALERIE K AKCI

Tak jsme se po roce opět setkali s přáteli ze zdického a berounského klubu vojenské historie v obci Chodouň u Zdic. Po květnových oslavách jsme si nenechali ujít akci odehrávající se nedaleko Příbrami a ve které nejsme zainteresováni jako organizátoři. Místo pro akci bylo zvoleno jako v předešlých ročnících střed obce s mostem. Sice máme měsíc červenec, ale historická ukázka se snažila přenést diváky do měsíce března a dubna roku 1945.

Obecní úřad zařídil pro účastníky akce prostor pro ubytování místní fotbalové hřiště. No ale jak už bylo zmíněno náš klub využil blízkosti pořádání a tak se dostavili až sobotní dopoledne. Místo srazu nebylo přímo určeno. Pavel M. okolo 9:30 hod. objel se svým Dodge Příbram a postupně nás nabral 7.  Pepa S. a Pavel U. přijeli na svých motocyklech. Ostatní přijeli auty až namísto určení. Byl víkend a jelikož je to již tradicí tak pochopitelně pršelo. No vždy ale aspoň během ukázky pršet přestalo, v což jsme doufali…později jsme ale došli všichni zklamání.


Na obecním fotbalovém hřišti se sjelo na 100 účastníků. Přítomny byly i jednotky rumunské, československého armádního sboru v SSSR a americké armády. Po zaregistrování totálně mokří od deště jsme se posilnili klobáskou a popili něco horkých nápojů.


Okolo 12:00  jsme již opravdu ztráceli trpělivost ze stále upršeného počasí a každému bylo jasný, že i při útoku se počasí neumoudří. Místo počátku útoku byla křižovatka v horní části obce. Před začátkem ukázky nás zachránil Pepa Č., který dal v plen něco, raději nejmenovat, pro zahřátí, neboť vlhkost našich uniforem stoupala k vrcholu.


Ukázka samotná začala okolo 13:30. Sovětská vojska vyslala před útokem průzkum v podobě motocyklů. Tento průzkum byl německými jednotkami zachycen a zlikvidován. Nebyl čas otálet a tak sovětské velení dalo povel k útoku. Rudá armáda s československými a rumunskými jednotkami postupovala po obou stranách silnice směrem k potoku a mostu. Postup nebyl jednoduchý, protože německé jednotky kladly zuřivý odpor a i přes vymezení bojového prostoru útočily i do boků sovětské pěchoty. Při závěrečné rovince útočící řady řídly, protože nacistická vojska zvýšila prudkost palby. Nehledíc na to, že lilo jak z konve a všude bylo louží po kotníky museli sovětští pěšáci zalehávat před palbou obránců. Nu co dělat, ležet dál se nedalo a tak Pepa Č. musel, chtěl nechtě, dát povel k nekompromisnímu útoku na bodák a boje muže proti muži. Po mohutném URRRááá byly německé jednotky zatlačeny na druhý konec mostu, kde již čekali jednotky americké armády a tyto přijaly od poražených Němců kapitulaci.


Ač neustále lilo jak z konve museli jsme se ještě seřadit do závěrečného nástupu, vyslechnout závěrečnou řeč o zrenovovaných toaletách a jiném zázemí (o kterém však nevíme) a pak již honem rychle do aut, motorek a domů….do sucha….

Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one