0e0.jpg
Mnichovský diktát Stalo se již tradicí, že v tyto dny se náš klub vždy vydával na akci Řopík u Chomutova. Taktéž se stalo i dne 20. 9. 2008. Akce tato se jako vždy odehrávala na vrchu Kočičák nad Chomutovem. Pořádající klub KVH Nord Sever z Chomutova ani letos nezměnil nic z klasického pojetí akce. Toto pojetí je jednoduché a vzhledem k terénu prakticky i nejvhodnější. 

Historické ukázky byly opět dvě. První, z roku 1938, zobrazující boje jednotek SOS a československé armády - opírající se o opevnění "řopík" - proti sudetoněmeckým Henleinovcům a poté již fiktivně i proti Wehrmachtu. Této ukázky se však nikdo z našeho klubu nezúčastnil. Druhá ukázka, kvůli které jsme přijeli, představovala boje RA proti nacistům z květnových bojů o Krušné hory z roku 1945.

Z techniky klubu se zúčastnily dva motocykly EMKA s řidiči Michalem Stáníčkem a Pavlem od Pražáků. Celkem se nás zúčastnilo 20 dušiček. 16 rudoarmějců a 5 příslušníků německé sekce. Po příjezdu všech došlo k registraci. Po zaregistrování jsme zasedli ke kávě či jiné horké pochutině, neboť, jako vždy na Řopíku, bylo to tam jak na "vídrholci". Zima a vítr. Pár jedinců se odhodlalo ke konzumaci táborové stravy. Chomutováci připravili gulášek a k němu chléb. Kdo jej nechtěl, prohloupil, neboť byl docela dobrý…že jedl Bonobák není snad pochyb.
Po brífingu jsme se přesunuli na výchoziště k útoku. Scénář ukázky byl prostý. Wehrmacht a SS se zakopali u bunkru. KVH Nordsever zařídil nejen techniku a pyrotechniku, ale i leteckou podporu v podobě 3 sportovních letadel. Pilot ve žlutém letadle byl opravdu machr. Střemhlavě pikoval na pozice nacistů a tyto přelétal ve výšce okolo 3 metrů. Německé pozice byly na konci planinky a před touto planinkou se nachází klesající svah. Pilot nalétal na německé pozice od svahu. Kopíroval stoupající svah. A výsledek? Ze svahu na nácky, ve výšce 3 metry, se vyhouplo letadlo. Velmi velmi efektní!!! Zbylá dvě letadla imitovala bombardovací nálet. Nyní vyrazila sovětská pěchota - kluci od Chomutova - Tato ve vyrovnané řadě a za pochodu pochodovala k německým pozicím. No pochopitelně že dostali na frak. Pro zraněné a padlé přijeli motocykly. Milda Urešů prokázal, že má herecké nadání, neboť jako spolujezdec motorky, řídící Michalem Stáníčkem, využil krkolomné zatáčky řidiče, mistrně zahrál utržení držadla kulometu, a s bravurou herce nár. divadla dokázal imitovat pád z motorky při rychlosti bezmála 30km/h….nebo že by to nezahrál? Nu, diváci věřili, že ano….my nikoli...
Po ústupu pěchoty byl nasazen tank T-34 od kluků z Žatce. Ten zlikvidoval protitankovou překážkou palbou z kanónu a poté ustoupil. V tuto chvíli nastal závěrečný útok, ve kterém jsme se již objevili my. Spodní loukou jsme se přiblížili k zátarasům z ostnatého drátu. Tato byla překonána pomocí kleští a obchvatem. K německým pozicím to od pěchotních zátarasů nebylo již daleko a závěrečný útok pěchoty ukončila melodie písně z amplionu. Následovala minuta ticha za padlé v druhé světové válce. Po pochodu kolem diváků již následoval odchod ke stánkům s občerstvením, poté balení věcí a odjezd směr Příbram.
A závěr? Žádný, neboť Řopík si drží svůj standart již mnoho let. Organizace má jistě spoustu chyb, ale tyto - opakujíc se rok co rok - již nikoho nepřekvapí. Prostředí a milí lidé však tyto chyby napraví a akci Řopík vždy opět rádi navštívíme.
Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one