0e0.jpg
Piave 1918 - Třemošná u Plzně 4. 10. 2008
Alpino

Každý rok KVH 35. pluk čs. Legií "Foligno" pořádá akci s názvem Piave 1918. Akce tato je připomínkou bojů první světové války, kde se aktivně zúčastnily boje i pluky československých legií. Na tomto bojišti došlo k jedněm z nejtvrdších bojů 1. sv. války. Proti sobě zde tehdy stály italské pluky pěchoty a tzv. alpínů proti rakouským pěším plukům s posilou několika pluků pruských. Boje na italské frontě 1.sv. války byly a jsou často podceňovány z hlediska tvrdosti a významu bojů. Tato pověst byla rozšířena především v době předlistopadové, ale co si budeme povídat to bylo v této době podceňováno vše co nesouviselo s bolševickou revolucí. Opak je ovšem pravdou. Italské bojiště vázalo na sebe spoustu rakousko-uherských pluků, které by mohly být použity na frontě západní. Tvrdost bojů byla pro neznalce této problematiky též nepředstavitelná. Veškeré boje italské fronty se odehrávaly v alpských skalách. Nadmořská výška 1500 m n.m. byla brána jako nížina. Vojáci se zakopávali do skály, či totálně zmrzlé půdy. Útoky probíhaly buď do ohromně prudkých strání či naopak srázů. Jediný rakouský kulomet dokázal smést celou rotu během několika vteřin a střepiny explodujícího granátu ukončily život 10 lidí. Kamení vymrštěné touto explozí dalších 20…. K tomu připočtěte otravný plyn, krutá zima, hlad - to byla italská fronta - a pro chlapce z československých legií tu byla ještě jedna "lahůdka". Pokud se československý dobrovolec dostal do rakouského zajetí, čekal ho jen jediný úděl - šibenice… Na italské frontě také bylo pověšeno nejvíc československých legionářů ze všech bojišť 1. sv. války. A paradox našich národních dějin? Československé legionáře nejochotněji popravovali tzv. "vídeňští Češi"….
A nyní k samotné ukázce. "Plzeňáci" si opět dali tu starost a objednali pro tuto ukázku bagr, který vyhloubil spoustu hlubokých zákopů pro obě bojující strany. A co si budeme povídat - bez pořádných zákopů není 1.sv. válka….. Stovky metrů ostnatých drátů a dobový feldlazaret jen dokreslovalo dokonalou podobu bojiště z roku 1918. Akce se účastniliy kluby z celé ČR - italské jednotky v počtu do 30ti italských vojáků a 12ti britských spojenců s kulometem Maxim. Dělostřeleckou podporu Italům zajišťovala replika minometu s funkční výmetnicí cvičné pyrotechniky. Proti italským silám zde stálo přes 50 Rakušanů a 20ti Prusů. Říšským silám byla určena jako palebná podpora 3 kulomety maxim a 1 replika minometu.
Náš klub KVH Příbram se této ukázky účastnil v podobě italské sekce klubu - Czekoslovaka Squadra milizia territoriale. Letos v počtu 5 lidí. Velitel sekce bohužel byl pro tuto akci zaneprázdněn zaměstnáním a velení svěřil nejstaršímu vojínu sekce a jak se později ukázalo udělal velmi dobře. Nepřítomný velitel italské sekce našeho klubu přesto nelenil a vyjednal u pořadatelského klubu "zvláštní" zacházení pro mládežníky z Příbrami. Předseda klubu vyhověl a určil Příbramákům jako bojové působiště předsunuté stanoviště italských jednotek. Bylo to místo s nejvíce střety muž na muže z celého bojiště….A chlapci uspěli!!!! Rvali se jako lvi…
Kvháci dorazili na místo akce okolo 10:00. Po příjezdu nelenili a do vykopaných zákopů začali zhotovovat své pozice, aby byly použitelné v boji. Co to znamenalo? Inu dřinu, dřinu, dřinu a zas jen dřinu. Konkrétně s polními lopatkami budování předprsní, výlezových okopů, schodů, výstupků pro rychlý bodákový útok, střílny a jejich zpevnění výdřevou a kamením, neboť po loňské zkušenosti, kdy nám dělostřelecká příprava v podobě pyrotechniky rozmetala spoustu střílen, již nebylo kudy palbou napadat útočící nepřátelskou pěchotu. Kdo tuto práci se střílnou letos zanedbal, měl smůlu, protože výbuch střílnu zničil a vykouknutí nad zákop znamenalo riskovat minimálně spršku hlíny do obličeje z dělostřelecké pyrotechniky. Opevnění zákopů zesilovalo několik malých zemních pevnůstek a sroubků. K obědu byl vynikající gulášek z polní kuchyně, jež ale letos pro práci na zákopech kluci nestihli.
Ukázka začala okolo 14:30. Před dělostřeleckou palbou si chlapci uklidňovali nervy, jak se jen dalo - někdo si zpíval, někdo trávil oběd jen příbramáci stříleli po Austrijácích chudinky žížaly…A co myslíte, že dělali pak?! Domluvili se s Rakušáky, dali si každý na svou předprseň ešus s helmou a házeli tak po sobě kamínky….Vítězství 2:0 bylo na naší straně! Bohužel v těchto bojích padlo několik desítek žížal. Čest jejich památce!
Začala dělostřelecká palba. Příbramáci v předsunutém stanovišti si vyzkoušeli výbuchy z bezprostřední blízkosti. Na tuto pozici směřoval první útok - šturm Pruského gard. pluku. Po boji muž na muže s několikanásobnou přesilou Prusů, za klokotu kulometů Maxim, se příbramáci stáhli do zákopů k ostatním ital. jednotkám. Následovalo několik protiútoků Italů i Rakušáků. Pavel P. se nešťastně zamotal při útoku do ostnatého drátu. Naštěstí jej ostatní vymotali a všichni se vrátili do svých pozic - příbramští do předsunutých… Pod výbuchy dělostřeleckých náloží padlo několik střílen.
Ukázka byla tak dokonale koncipovaná, že pro pohyb jednotek na bojišti nebyl pomalu čas na samotnou střelbu. Vždyť za 1,5 hod co ukázka trvala vystříleli příbramáci jen minimum nábojů. Dělostřelba, píšťalka, útok na bodák, ostnaté dráty, seskok do nepřátel. zákopu, boj na lopatky, ústup nepřítele, poté opět nepřátelská dělostřelba, nepřátel. útok, boj muž na muže, ústup…atd. atd…. To bylo letošní Piave 1918. Závěrečný útok znamenal vítězství pro ital. legie. "Houbař" ze Řopíku (Bůhví kde se to v něm vzalo !!! Asi ty houby na Řopíku…) nemaje patrony, zbraně alespoň ufackoval několik Rakušáků. Je to šílenec….
Po samotném konci ukázky následoval exhibiční pochod. A malá poznámka na konec. KVH Foligno zhotovilo pro velitele sekcí a nejstatečnější vojáky památní medalie. Zastupující velitel sekce byl dekorován předsedou klubu KVH Foligno a jako nejstatečnější vojín byl vybrán - pánbůh nás netrestej - Houbař…..
Únava, hlad, žízeň, strhanost. To bylo na tváři vítězných československých legionářů po ukázce. Bouřlivý potlesk diváků a jejich nadšené ohlasy však byl pro účástníky ukázky elixírem života. Děkujeme pořadatelům KVH Foligno za opět přenádhernou akci a strávenou sobotu! Příští rok jedem zas a bude nás víc!
A na závěr děkujeme ještě někomu….. Děkujeme Vám, jež jste své životy položili za vznik Československé republiky ve studených zákopech vysokých Alp či kousek vedle - na rakouskouherské šibenici….Čest Vaší památce! KVH Příbram nezapomene
76607970.jpg
76607953.jpg
76607923.jpg
76607902.jpg
75865911.jpg
75865894.jpg
75865871.jpg
75840986.jpg
75366826.jpg
75359023.jpg
Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one