0e0.jpg
Pietní akty k 90. výročí vzniku Československa

Před devadesáti lety vznikla po 4 letech krvavé války samostatná Československá republika. Je historickým paradoxem, že v českých zemích již oslavují konec starého a začátku nového, svobodného….tak na západní frontě ještě do 11. září duní děla a umírají denně stovky lidí. Českoslovenští legionáři stále nasazují životy v italských alpách a francouzských zákopech. Na východě zuří občanská válka, která se v podobě bolševických revolucí rozšířila daleko za hranice bývalé carského Ruska. Zde nasazují životy českoslovenští legionáři v boji proti revolučním Bolševikům až do roku 1920. Za těchto podmínek zaznívá v Praze a po celé české zemi píseň Kde domov můj a vlají červenobíle prapory. No…všude ne….v sudetech se tradičně brečí a střílí….inu jako za 20 let…..
Masaryk, Beneš, Štefanik, Rašín, Klofáč, Wilson. Nezapomenutelná jména těchto dní.
KVH Příbram tuto historickou událost oslavila sérií pietních aktů ve spolupráci s městským magistrátem Příbram a městkým úřadem městské části Březové hory a spolkem Březohorák.
Pietní akty jsme vykonali jako historická čestná stráž v uniformách československých legií v Itálii a Rusku. Pietní akty byly celkem 4. První tři se absolvovali 27. 10. 2008. Pietní akty pořádalo město Příbram. KVH se účastnilo v počtu 4 vojáků čestné stráže - ve složení : ruský legonář, otalský legionář a dva příslušníci AZ AČR . Pietní akty se odehrávali mezi 9.00 - 10.00 hodinou ranní a to na památnících na Starém náměstí v Příbrami, památníku u Sokolovny a Březových horách. Perfektní provedení kvégrifů a povelových technik prověřilo kvalitní přípravu našich chlapců…
K druhému dni a samotnému státnímu svátku dne 28. 10. 2008: na náměství v Březových horách u památníku velké války se nás sešlo 5 v historických uniformách československých legií v Rusku a Itálii a 6 jako diváků. K pietnímu aktu se sešlo na 3 desítky diváků. Jako hudba a zpěv posloužil pěvecký sbor Březohoráků. Akt začal v 10:30. Po proslovech představitelů města (zaplať Pánbůh bez politiky) došlo k položení věnců. Následoval opět proslov a záverečné zaznění tentokrát celé ČESKOSLOVENSKÉ hymny. Chlapci bezvadně provedli k poctě zbraň. Inu kluci to umí…
Bylo 11:00  a ukončení pietního aktu se nám nezdálo jako konec tohoto dne. Ani deset minut neuběhlo a celá naše skupina již nastupovala do aut s cílem odebrat se na armádní přehlídku v Praze. Dvě posádky aut se vydaly směrem ku Praze. Doprava v Praze byla …jako doprava v Praze ….červená - zelená, nám je to fuk!
V Praze u Smíchovského nádraží nás čekal náš kamarád od AZ ČR, jež nám dělal něco jako průvodce. Největším zážitkem z celé pražské anabáze bylo tokyjské - pardon pražské - metro. Sardinky v oleji mají víc místa, než měli lidi v metru. Každý pevně doufal, že to, co jej tlačí pod hýždě, je deštník spolucestujícího. Při čekání na příjezd metra si přední řady čekajících v praxi vyzkoušely zážitek křižáků útočících na husitské vozové hradby - první řada nemůže dál, ale další a další zadní jej tlačí dopředu. Dít se něco jako bombový útok, panika by byla totální! Aby nás dav nerozdělil, drželi jsme se k sobě opasky, jinak bychom se taky nemuseli již nikdy vidět.
Na Evropské třídě, kde přehlídka probíhala, byly tisícovky lidí. Pokud chtěl kdokoli cokoli vidět, musel přijít aspoň v devět ráno, nebo si vzít štafle. My neměli ani jedno a tak jsme viděli…no…nic..No, ale aspoň k tomu pěkně hráli.
Ještě ani neskončila přehlídka a odebrali jsme se raději k metru, abychom předběhli hlavní nával. I tak to ale bylo opět tokyjské metro. Náš přítel od AZ se rozhodl a ojel s námi do Příbrami s tím, že jej rakovničáci cestou do Rakovníka vyhodí v Hořovicích. No a v restauraci Marie následovala bouřlivá oslava tohoto významného dne. Oslava se trošku protáhla a to až téměř do 21:00! Po bouřlivé oslavě (neptejte se s čím a na průběh) jsme se pokojně rozešli domů.
1
Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one