0e0.jpg
Dne 13. 9. 2008 se část německé sekce klubu spolu s dalšími členy KVH Příbram zúčastnilo akce Habersbirk 1938 v Habartově u Sokolova. Tato akce připomínala tragické události, které se zde před 70ti lety staly.

Letošní rok si připomínáme výročí Mnichovské dohody. Jedné z mnoha zrad na našem národě. Tuto akci pořádal klub vojenské historie Četnická stanice Habartov a KVH Elsa ve spolupráci s mnoha jinými kluby a státními organizacemi. Tato akce představovala událost z roku 1938, při které místní sudetoněmečtí Henleinovci povraždili příslušníky četnictva místní četnické stanice, kteří se vzdali a vyšli ven z četnické stanice, kde se statečně bránili desetinásobné převaze, až po té, co sudetští Němci na provaze přivedli s pistolí u hlavy ke stanici zlinčovanou ženu velitele stanice Stržm. Parduse. Strážmistra Křepelu, který těžce raněný utekl zadními dveřmi stanice sudeťáci chytili a zabili krumpáčem. Střelbou Henleinovci zabili i velitele četnického pohotovostního oddílu (ČPO), který četníkům z Habartova přijel na pomoc ze Sokolova. Dalšího příslušníka ČPO zabila střela do hrudi a dalšího četníka -aspiranta- do obličeje. Útoku na stanici se účastnili nejen muži a sudetští mladíčci, ale i fanatické sudetské Němky. Sám strážmistr Pardus "šťastně" přežil celou válku v koncentračním táboře. Nožem vyřezané hákové kříže od Sudeťáků na svém těle, z linčování v Habartově, mu však rok 1938 vždy připomínal.

Ale nyní k akci. Akce tato se velmi povedla i díky maketám domů, které se zhotovily ještě před akcí. Průběh ukázky nemá smysl popisovat, neboť zcela věrně kopíroval děj, který se zde odehrál tehdy a je popsán výše. Této ukázky se za KVH Příbram účastnila Lenka Hálová jako maminka paní Pardusové, která s dcerou paní Pardusové utekla před Henleinovci. Jiří Hála se scénky účastnil jako příslušník policejního pohotovostního oddílu, který vyčistil Habartov od fanatických Sudeťáků.

Akci předcházel velmi emotivní pietní akt u pomníku na náměstní Habartova, kde se několik přihlížejících diváků neubránilo slzám.

Po ukázce z roku 1938 následovala ukázka z fiktivních bojů americké armády proti Wehrmachtu a SS. Této scénky se účastnila německé pěší sekce KVH Příbram. Scénář byl prostý. Vesnici v roce 1945 obsadí Wehrmacht. Jelikož je květen 1945 rozhodne, se místní partizánský oddíl přepadnout posádku Wehrmachtu. Útok tento krachuje a oddíl partizánů je zlikvidován. Do útoku nastupuje Rudá armáda, zde představovaná KVH Za rodinu z Chomutova. Rudá armáda úspěšně dobude vesnici a NKVD začíná vyšetřovat zločiny spáchané na povstalcích. Z Prahy se ale do americké zóny snaží probít jednotky SS. Tyto zpozorujíc RA ve vesnici z chodu útočí a ves dobudou. Následují popravy vojáků RA a jiné libůstky .... A konečný bod ukázky - přijíždí americká armáda a tato likviduje vojáky SS a osvobozuje ves.
Události z roku 1938, jejichž 70. výročí si letos připomínáme, nikdy nesmějí být zapomenuty. Při bojích proti zfanatizovaným sudetoněmeckým Henleinovcům, při maďarských a polských teroristických bojůvkách v roce 1938 na obranu demokracie a Československé republiky padlo 418 příslušníků Československého četnictva, Finanční stráže, policie a rmády.

Čest jejich památce!
Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one