0e0.jpg

Dne 25.10.2008 se německá sekce KVH Příbram v počtu 4 členů zúčastnila akce Baranow 1944. Akce tato se odehrávala v malebném městečku Smržovka na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Ukázku tuto pořádal klub o.s.v.h. Edelweiss Liberec. Pravděpodobně pro osobní dožádání organizátora na tuto ukázku byla pozvána pouze německá sekce klubu. Zbytek klubu byl částečně doma a částečně na ostrých střelbách v Táboře.  Klubáci přijeli na místo určení již v pátek kolem 19:00. O spaní se každý postaral sám. Někdo využil stojícího hangáru a velitel sekce využil korby „vétřiesky“. Večerní zábava byla zprostředkována ve formě přátelských diskuzí tématu nám nejbližší – to je historii. O žízeň se postarala pípa a pivečko o hlad se postarali opečené buřty. Po probuzení se každý voják postaral o snídani z vlastních zdrojů. Ukázky týkající se východní fronty se zúčastnilo na 30 lidí. Poměr již klasický pro dnešní rekonstrukce bitev – na 20 vojáků nacist. Německa stálo deset sovětů. Co do počtu malá ukázečka byla zato bohatá na techniku. Proti německému protitank. Haklu, 2 dělům, KdF a Zindapu stál sovětský T-34. Mimo ukázku pro diváky zde bylo umístěno ještě mnoho vojenské techniky. O oběd se Liberečáci postarali pomocí výborné polévky, jež však nikdo k vlastní škodě, nejedl. Ukázka sama začala ve 13:00.
A nyní se přesuňme do roku 1944….
Německá hlídka u ukořistěné sovětské samohybky střeží své stanoviště. Spojení s velením mu zajišťuje polní telefon. Kde se vzal tu se vzal z úkrytu se vyřítili sovětští partyzáni. Německá hlídka je palbou zlikvidována. Velitel němců volá na předsunuté stanoviště. Jaké je ale jeho překvapení, když místo „sieg heil“ slyší „ zdrastvujtě“. Na stanoviště je okamžitě posláno šturmkomando, aby zlikvidovalo partyzány. V tomto komandu jsou mimo jiné i naši příbramáci. Komando likviduje partyzány a u samohybky zůstává již pouze družstvo našich příbramáků. Následuje sovětské „urrááá“. Sovětské pěší družstvo zatlačuje příbramáky k německým pozicím. Ihned následuje reakce překvapených nacistů. Posilují ustupující jednotky obrněnci a zatlačují rudou armádu zpět.  Sovětské velení pohotově reaguje nasazením tanku, který likviduje Hakl . Posádka tanku však nestačí reagovat na protitankový kanón, který přesnou palbou zasahuje a likviduje sovětský tank. Sovětská pěchota se již začíná vzpamatovávat z ústupu a útočit. Soustředěnou palbou postupně bezpečně ničí jeden nepřátelský odpor za druhým až do úplné likvidace nacistických vojáků.

Ukázka byla malá, ale pro diváky jistě velmi zajímavá pro propracovaný scénář a neustálý pohyb na bojišti bez prostojů. Ukázka skončila okolo 13:45. Po přátelském rozhovoru a loučení se naši příbramští rozjeli domů. Hranice města Příbram projeli chvíli před 19:00.

baranow 3.jpg
baranow 1.jpg
baranow.jpg
Kompletní stránky a fotogalerie se zobrazují pouze přihlášeným klubákům!
KONTAKTUJTE ADMINISTRÁTORA (nolino@seznam.cz)
Name
Email
Comment
Or visit this link or this one